IUS MONTIUM: PRÁVO MORAVSKÝCH VINOHRADNÍCH HOR V KONTEXTU STŘEDNÍ EVROPY (1. a 2. DÍL)
Jiří L. Bílý
ISBN 978-80-7418-349-2 (soubor)
Ostrava: KEY Publishing s.r.o., 2020, 378 s. + 379 s.
Uvedená kniha tvoří kompendium jednoho ze zvláštních práv panovníka, který měl nejvyšší jurisdikci nad vinohradními horami. V první kapitole autor shrnuje dosavadní stav bádání horenského práva, naznačuje, co bylo podnětem zájmu o horenské právo a připojuje výběrovou bibliografii.
V druhé kapitole se autor zabývá počátky pěstování vína na Moravě a konstatuje, že intenzívní pěstování vína se rozšířilo na Moravu z jihu a Slované se museli naučit víno pěstovat. Právní a organizační model pěstování vinné révy byl převzat z římských provincií, což mělo vliv na podobu horenského práva.
V třetí kapitole se autor zabývá právním založením vinohradních hor, rozebírá pojmy, jako je horenský regál a horenská jurisdikce, právní pojem vinohradní hory a jednotlivé části zakládacího aktu jako byly zakládací listiny viohradních hor, vymezení a rozměření vinohradní hory, potvrzení emfyteutické držby vinohradu, povolení vlastní správy a soudu a povolení horenského práva.
Čtvrtá kapitola je věnována pramenům horenského práva. Zejména se zaměřuje na obecné horenské řády, jedná se o horenský řád vydaný v letech 1379–1402 moravským markrabětem Joštem pro vinohradní hory v Židlochovicích. Autor sleduje, jak se jeho užívání šířilo v moravských vinohradních horách. Jako projev kolonizace z Dolního Rakouska se na Moravě užívaly falkenštejnské horenské řády. Jejich platnost vycházela z ústřední role horenského soudu ve Falkensteinu. Jejich rozšíření bylo v jižních oblastech Moravy kolem Uherského Brodu, Strážnice a Mikulova. Vedle těchto řádů se objevují řády vzniklé sepsáním moravského obyčejového práva. Horenské právo také nacházíme v městských a vesnických samosprávných řádech. Od 16. století vznikají speciální horenské řády řešící vždy určitý úsek horenského práva, např. Řády výčepní, pracovní, řády o vinobraní a mzdové a taxovní řády.
V další části práce se autor zabývá pravomocí a kompetencí horenských úřadů a vývojem soudnictví včetně přehledu horenského soudního řízení. Ukazuje, jak se správní soudní autonomie 13.-14. století od 15. století omezuje. Důvodem je vliv pozemkové vrchnosti na podobu horenského práva. Éru vinohradních hor jako autonomního soudního a správního celku ukončuje absolutistický stát v 18. století za vlády císaře Josefa II..
Následuje kapitola o horenských svobodách, což byla původně práva panovníkova majetku přenesená na horenskou komunitu. Jedná se o mílové právo, právo azylu a míru ve vinohradní hoře, hrdelní právo, výčepní a lovecká imunita. Jádro práce tvoří kapitola o emfyteuzi ve vinohradních horách. Autor se zabývá držbou vinohradu, dispozičními právy k vinohradu, právem k užívání vinohradu a braní plodů. Konstatuje, že nakládání s vinohradem bylo postupně omezováno pozemkovou vrchností.